Санкт Петербург е разположен на Финския залив на Балтийско море, където река Нева се влива в морските води. Санкт Петербург е и най-голямото руско пристанище, като същевременно е и единственият град в света с население над 1 млн. души, който е разположен толкова на север.Жителите на Санкт Петербург са малко по-малко от пет милиона и това го прави вторият по големина град в Русия след Москва.
Често наричат Санкт Петербург Северната Венеция заради красивите и многобройни канали, които кръстосват града. По изобилие на вода заема първо място сред градовете на Руската федерация. Река Нева, извираща от Ладожкото езеро, протича през северния руски град по протежение на цели 28 км. Средната ширина на образуваната делта е 340-650м. В пределите на града текат около сто малки и по-големи реки и потоци, а водната площ достига 1/10 от площта на града. Над водните канали са построени около осемстотин моста, без да се броят промишлените, в това число – 218 пешеходни. Най-дългият мост е Болшой Обуховский.
Руският цар Петър Велики основава Санкт Петербург през 1703 г. Идеята му била да издигне голям град, който да бъде изцяло отдаден на изкуството и културата и да бъде нещо като „прозорец на запад” за Руската империя. Петър Велики първоначално имал идеята да основе столицата на приятното пристанище Одеса, но незнайно защо плановете му се променят и той прави главен център северния град Санкт Петербург.
Санкт Петербург е столица на Руската империя в продължение на повече от два века (1713-1728, 1732-1918), с изключение на четиригодишния период 1728-1732, когато Петър ІІ премества столицата в Москва. След Октомврийската революция, на 5 март 1918 г. от съображения за сигурност Ленин отново премества столицата в Москва, но и днес градът често е наричан "северната столица на Русия".
Photo album created with Web Album Generator